Prodloužení prázdnin ve Španělské Malaze díky projektu Erasmus Plus čekalo na 13 předem vybraných studentů oborů Cestovní ruch, Obchodní akademie, Hotelnictví, Cukrář a Designér v reklamě. Stáž proběhla od 3.9. do 23.9. Žáci společně s paní učitelkou neletěli na tři týdny pouze za poznáním nové země, ale především za prací. Každému z nich bylo podle jejich studijního zaměření přiřazeno pracoviště v Malaze.
Pracovní náplň byla pro každého jednotlivce jiná. Žákyně z oboru Cukrář pracovala v malebné cukrárně, která má v Malaze několik poboček. Zde se naučila několik místních receptů a zdokonalila se v pečení či tvorbě krémů. Chlapci z oboru Obchodní akademie pracovali ve společnosti v centru Malagy, kde pomáhali s evidencí zakázek, vykonávali administrativní činnosti. Museli tak komunikovat s místními a s turisty, čímž si procvičili nejenom angličtinu, ale také základní španělské fráze. Žákyně oboru Designér v reklamě pracovala ve výrobě menší firmy, kde vytvářela potisky na trička, batohy nebo tašky. Další účastnice Erasmu pracovaly v cestovních kancelářích, kde plnily zadané úkoly, jako jsou tvorba reklamních plakátů s nabídkami dovolené či třízení faktur a další administrativa. Jedna s našich žákyň měla možnost pracovat v restauraci na hlavním náměstí v Malaze. Jednalo se o prestižní restauraci s mořskými plody, jejichž přípravu se tak naučila. Malaga je krásné město, žáci tak svůj volný čas trávili v jejím centru nebo odpočinkem na pláži. Během stáže jsme podnikli několik výletů. První víkendovou sobotu jsme vyrazili na Gibraltar, který všechny uchvátil. Gibraltar, jakožto britská kolonie nabídl žákům změnu – během chvíle změnili prostředí ze španělské Malagy na britskou půdu. Telefonní budky, doubledecker, anglická snídaně nebo libra jsou zde tradicí. Společně jsme poté navštívili tzv. Europa point, odkud je měřena nejkratší vzdálenost k Africe (24 kilometrů). Ta byla díky dobré viditelnosti vidět. Poté nás britský průvodce zavezl minibusem nahoru ke krápníkové jeskyni, ale hlavní atrakcí byly místní opičky – makakové, kteří si běhají ve volné přírodě a rády kradou turistům jejich jídlo a tašky. Místní legenda praví, že dokud na Gibraltaru budou makakové, Gibraltar zůstane britský.
Další dny jsme prozkoumávali krásy Malagy, ke kterým patří místní katedrála, pevnost Alcazaba, hrad Gibralfaro či stejně pojmenovaná vyhlídka s dech beroucím výhledem na celé město a přístav. V neděli k večeru jsou muzea v Malaze otevřena zdarma, a proto jsme navštívili Picassovo muzeum, kde jsme obdivovali jeho malby. Malaga je totiž rodištěm tohoto španělského malíře, jehož rodný dům se nachází také v centru města.
Druhá sobota pracovní stáže patřila výletu do hlavního města Andalusie, Sevilly. Zde jsme si prošli centrum, vystoupali do nejvyšší věže katedrály a prošli si areál věhlasného maurského královského paláce Alcazáru.
Na konci posledního týdne stáže byli žáci velmi kladně ohodnoceni na svých pracovištích a zaslouženě tak získali certifikáty stáže Erasmus+. To, že si žáci stáž užili, nejlépe vystihují jejich citace. Marta (C3): „Stáž byla perfektně zorganizovaná.“ Nikolas (CR3): „Naučil jsem se hospodařit s penězi, vyřešit problémy s klienty, ocenil jsem nové kulturní poznání.“ Marie (AD3): „Naučila jsem se samostatnosti, procvičila jsem si angličtinu.“ Lucie (OA3A): „Nejvíce se mi líbila pláž, město a památky, místní jídlo, ale také práce, která mi byla přidělena.“ Adéla (CR4): „Naučila jsem se lépe komunikovat v anglickém jazyce, být více samostatná, objevila jsem španělské zvyky a naučila jsem se lepší dochvilnosti.“
Stáže pro žáky byly spolufinancovány z programu Evropské unie Erasmus+.
Veškerá sdělení vyjadřují pouze názor autora (Mgr. Dominika Mrhová), Národní agentura a Komise neodpovídá za uvedené informace.